Oslabená imunita a zvýšená chorobnosť

  1. Domov
  2. Deti
  3. Oslabená imunita a zvýšená chorobnosť
oslabená imunita detí

Zimné obdobie býva postrachom rodičov detí v predškolskom veku, kedy v nejednej rodine zavládne nekončiaci kolotoč kašľov a prechladnutí. Dôležitú rolu v tom nepochybne zohráva aj imunita. Tá sa v prvých rokoch života ešte len vyvíja, preto je prirodzené, že nástupom do škôlky začne byť bežne zdravé dieťa viac chorľavejšie a to najmä v zimných mesiacoch. Problém nastáva, ak sa z choroby nie a nie dostať, imunita to nezvláda, a dieťa zostáva pre pretrvávajúce zdravotné ťažkosti viac doma ako v škôlke. Možno je vám táto situácia dôverne známa a kladiete si otázku, ako z toho von?

Imunita podporovaná homeopatiou

Jednou z odpovedí môže byť homeopatická terapia, ktorá prirodzeným spôsobom podporuje imunitný systém, a vedie k zvýšeniu odolnosti voči chorobám. Imunita detí sa posilní, a rodičia detí to pocítia najmä na menšom počte vymeškaných dní v škôlke alebo v škole. Aj keď sa akútne choroba objaví, pri homeopatickej liečbe má väčšinou ľahší priebeh a trvá o niečo kratšie. Taká je aj moja vlastná skúsenosť, a to isté pozorujem tiež v iných rodinách s deťmi liečených homeopaticky.

homeopatiká

V súvislosti s tým sa často stretávam s otázkou, ktoré homeopatikum je vhodné na podporu oslabenej imunity. Nuž, v homeopatii neexistuje jedno správne homeopatikum použiteľné pre všetkých s rovnakým zdravotným problémom, aj keď sa jedná o oslabenú imunitu. Homeopatia je celostná liečba, preto každé dieťa s oslabenou imunitou potrebuje také homeopatikum, ktoré bude zodpovedať nielen príznakom ochorenia, ale aj prejavom jeho osobnosti, povahe a jedinečnosti. Práve týmto individuálnym prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie úspechy.

Vnímanie jedinečnosti človeka je prvým predpokladom k správnemu výberu homeopatika.

Pre lepšiu predstavu uvediem dva prípady detí z mojej praxe, ktoré prišli s rodičmi na homeopatické vyšetrenie kvôli opakovaným ochoreniam. Dlhodobo ich trápila zvýšená produkcia hlienu v nosohltane a pretrvávajúci suchý kašeľ, z ktorého sa nevedeli dostať, napriek tomu potrebovalo každé z nich iné homeopatikum.

V prvom prípade ide o trojročné dievčatko

V októbri po nástupe do škôlky začalo kašľať. Kašeľ bol prevažne suchý, zhoršoval sa na večer, a neprestával napriek opakovanej konvenčnej liečbe. V najintenzívnejšom stave bol doprevádzaný vysokou horúčkou. Jej mamka začala byť bezradná, lebo v tom čase nastúpila do práce. Nakoniec to po troch mesiacoch vyvrcholilo mononukleózou a pobytom v nemocnici. Keďže problém s kašľom pokračoval, rodičia sa rozhodli dať šancu homeopatii.

Začiatkom februára nasledujúceho roku prišli s dcérkou na vyšetrenie. Počas neho som sa dozvedela, že v piatom mesiaci života bola hospitalizovaná pre zápal priedušiek a od toho času sa kašeľ opakovane objavoval najmä v zime. Dievčatko pôsobilo na prvý pohľad sebavedomo, ale zároveň aj roztomilo. Z bližšieho rozhovoru vyplynulo, že vôbec neposlúcha a vzdoruje požiadavkám zo strany rodičov. Chce sama rozhodovať a dirigovať ostatných. „Je to autoritatívna a nezávislá osobnosť“, vyjadrila sa mamka. „Nerada sa delí o svoje hračky s inými deťmi, je majetnícka. Na svoj vek je veľmi dobrodružná a odvážna.“

Na základe získaných informácií, osobnej anamnézy a môjho pozorovania som odporučila homeopatikum Nux vomica, po ktorom došlo k rýchlemu ústupu kašľa. V porovnaní s jej rovesníkmi zo škôlky bola za posledný rok len minimálne chorá, a dokonca ju na jeseň obišla aj viróza prejavujúca sa intenzívnym kašľom, ktorá potrápila jej staršiu sestru a mamku. Po homeopatickej liečbe sa jej imunita evidentne zvýšila.

šťastné dieťa

Druhý prípad sa týka trojročného chlapčeka.

Mal dlhodobo plný nos, preto dýchal len ústami. Trápili ho husté hlieny a suchý kašeľ, ktorý bol najviac intenzívny v noci a počas zaspávania. Počas vyšetrenia, ktoré trvalo takmer hodinu a pol, sedel celý čas pokojne a ticho, čo je na dieťa v tomto veku veľmi nezvyčajné. Pôsobil na mňa utiahnuto a placho. O to viac ma prekvapilo, keď mamka o ňom povedala, že je to živý a aktívny chlapec. Je veľmi dobroprajný, a nemá problém podeliť sa s deťmi o svoje hračky. V kolektíve nie je priebojný, práve naopak. Vždy sa prispôsobí. Je priateľský a veľmi mierny. V tom vníma jeho mamka najvýraznejší rozdiel oproti iným deťom. Nespráva sa agresívne a nikdy sa nebije. Ak ho niekto drgne alebo mu vezme hračku, nepôjde do konfliktu. Jednoducho neurobí nič.

Doma je však veľmi neposlušný. Nerešpektuje zákazy, chce si robiť po svojom a všetko chce robiť sám. „Poviem mu, že niečo nemôže, no aj tak si robí ďalej po svojom. Nezareaguje, ani keď na neho zakričím alebo ho potrestám. Aj keď sa niekedy nachvíľu stiahne, stále vystihne moment, keď sa nepozerám a pokračuje ďalej v tom, čo nesmie.“ V hraní má rád zmenu. Potrebuje vidieť a skúšať nové veci. Problém je tiež s obliekaním. Najradšej by chodil bosý a v pyžame. Z jedál miluje najviac vajíčka.

Na základe uvedených skutočností a správania chlapčeka som vybrala homeopatikum Barium sulfuricum. Aj v tomto prípade zmena nedala na seba dlho čakať. Ako prvé ustúpil kašeľ a začal lepšie spať poobede. Počas ďalších týždňov užívania homeopatika sa výrazne zlepšilo aj dýchanie. Pri našom druhom stretnutí hodnotila mamka homeopatickú liečbu pozitívne a zlepšenie o 90%.  

Poznámka: každé dieťa je povahovo aj osobnostne jedinečné, preto napriek podobnosti prípadov môže potrebovať iné homeopatikum.

Jednoduché akútne prechladnutie, kašeľ alebo virózu môžete vyliečiť doma homeopaticky aj samy.  Ako na to? Čítajte tu.

Janette Bakajsová

Úvodné foto: freepik.com

Článok bol publikovaný v časopise Dieťa č. 12-1/2020.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Kašeľ, prechladnutie, virózy
Nasledujúci článok
Strach, neistota a homeopatia
Menu