Naša imunita a vzťahy

Zimné obdobie je skúškou našej fyzickej a psychickej imunity. Nedostatok denného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou má na svedomí  zvyšujúci sa počet ochorení a melancholických nálad. Skúškou prežitia v tomto období prechádzajú aj vzťahy.

Obličky a močový mechúr

Zatiaľ čo teplejšie a slnečnejšie dni prajú zamilovanosti, láske a sobášom, nástupom chladnejšieho počasia naberá počet rozchodov na intenzite. Plnohodnotné vzťahy dokážu zahriať na srdci i na duši aj v tých najsilnejších mrazoch. Kvalitu medziľudských vzťahov odráža stav obličiek a močového mechúra, ktoré sú práve v zime najviac aktívne. Symbolizujú rodinnú pohodu a teplo partnerského vzťahu. Tieto orgány sú veľmi citlivé na chlad a svojou bolesťou upozorňujú na prežívanú úzkosť a strach. Sú znamením, že v oblasti vzťahov nie sme sami sebou. Ich oslabenou aktivitou trpia najmä ženy. V porovnaní s mužmi sú ženy oveľa viac vnímavejšie na nesúlad v okolí, na vznikajúce a včas neriešené nedorozumenia v partnerských či rodinných vzťahoch. Buď sa často hádajú alebo zo strachu z odmietnutia zadržujú v sebe niečo, čo ich trápi. Môže ísť o tému, o ktorej sa s partnerom nedokážu úprimne a asertívne porozprávať a preto ju analyzujú v sebe. Psychický stres vedie k oslabeniu orgánov. Vznikne v nich zápal alebo iné ochorenie. Podráždenie a nevyjadrený hnev voči partnerovi často vedie k zápalom močového mechúra.

Nečistá láska – prípad z praxe

teplý čajMladú ženu trápia v zimnom období opakované zápaly močového mechúra. Sprevádza ich nepríjemné pálenie, ktoré je najhoršie pri prechode posledných kvapiek moču. Počas zápalov je bolestivá aj oblasť obličiek. Okrem toho sa sťažuje na ľavostranné migrény s poruchami zraku. Uvedomuje si, že vznikajú z pretlaku myšlienok, ktoré nedokáže pustiť. Veľmi sa obáva o svoje zdravie, že sa jej stav zhorší a prejde do vážnejšej choroby, napríklad do rakoviny. Počas rozhovoru odkrývame skryté zákutia jej života. Najdôležitejšie sú pre ňu vzťahy a práve tie sú kameňom úrazu. Prestal ju napĺňať vzťah s manželom. Spočiatku nevinné duchovné praktiky s kolegom vyústili do tajnej lásky. Je pre ňu ako droga, bez ktorej nedokáže žiť. Pomáha mu po psychickej a finančnej stránke viac, ako je pre ňu únosné. Dáva mu veľa, ale on jej to nevracia. Pociťuje to ako krivdu a nespravodlivosť. Je však pre ňu príliš ťažké povedať nie. Hnevá ju, ak jej nerozumie a zvyšuje na ňu tón reči pri výmene názorov. Nechce sa s ním hádať a radšej hnev prehltne v domnienke, že ho vnútorne spracuje. Nechce prísť o svoju tajnú lásku. Tak veľmi po nej túži, že sa jej v plnej miere prispôsobuje. Časom si však začína uvedomovať, že tento tajný vzťah pôsobí na ňu viac deštruktívne ako spirituálne. „Ak tento vzťah nebude, budem čistá a budem vedieť byť znovu voči manželovi úprimná.“ Atmosféra doma sa vyostruje. Pod tlakom povinností a dvojakého života sa dostáva do stavov podráždenosti a nervového vypätia. Ocitla sa v permanentnom strese a zhone, čo ju energeticky veľmi vyčerpáva. Cíti sa duševne ubolená a premýšľa, ako z tejto situácie von, ako sa očistiť. Nemá však dostatok síl na podniknutie potrebných krokov. Pomoc prichádza v podobe homeopaticky spracovanej rastliny Sarsaparilla.

Sarsaparilla

Pre Sarsaparillu je charakteristická téma závislosti na niektorých ľuďoch alebo situáciách, ale tiež nemožnosť sa na nich skutočne spoľahnúť. Dávanie a prijímanie tu nie je v rovnováhe. Je to veľmi užitočné homeopatikum pre akútne zápaly močového mechúra sprevádzané hojným močením a pálčivou bolesťou na konci močenia. Nutkanie na močenie môže byť veľmi bolestivé a v posledných kvapkách moču sa môžu objaviť stopy krvi. Zvláštnosťou je, že pri močení v stoji môže byť bolesť menšia ako v sede.

Depresia

V zime viac ako inokedy túžime po teple a zahriatí. V samote chladných a šedých dní sa všetko nespracované a potlačené v nás dostáva na povrch a človek môže získať pocit, že život nemá zmysel. Navyše keď sa niet s kým porozprávať a analyzovať svoje pocity, strácame radosť zo života a duša začína chorľavieť. Odtiaľ je už len krok k depresii. Aj mierna forma tejto choroby môže ľuďom úplne zmeniť život a znemožniť im normálne fungovať.

Som ako hygienická vreckovka

ženaMladá, atraktívna žena prichádza kvôli depresii a nespavosti, ktoré sa zhoršili za posledné zimné obdobie. Musí užívať lieky na spanie, inak nedokáže zaspať. Už na prvý pohľad pôsobí zlomene, utiahnuto a bez energie. Trápi ju, že je stále slobodná a nemá vlastnú rodinu. Pociťuje to ako prázdnotu. Nikto ju nečaká, nikto jej nenapíše. Jej hlavným problémom v živote sú vzťahy a nevery. „Nezažívam nič veselé ani pozitívne. Všetko je len úder pod pás, hlavne zo strany mužov. Stále ma niekto nechá pre inú. Keď vzťah začne byť vážny, keď naň pritlačím, partner ma opustí.“ Cíti sa menejcenná a škaredá, ako nepotrebný článok bez hodnoty. Neustále hľadá chybu v sebe. Počas rozhovoru sa vraciame až do obdobia detstva, kedy sa plne prispôsobovala autoritatívnej a dominantnej matke. Vždy bola za všetko karhaná. Negatívna stránka života sa prelína aj do snov, v ktorých sa objavujú témy: „som zbytočná“, „nikto ma nechce“, „všetko, po čom túžim, nemám“, „akoby som bola špina“. Pýtala sa: „Na čo tu vlastne som, keď všetko pokazím? Každý si na mňa môže hocičo dovoliť, ako by som nemala žiadnu hodnotu. Je to ponižujúce. Partner mi nikdy nepovedal, že som krásna. Len ma stále urážal.“ Najdôležitejšie sú pre ňu vzťahy a rodina. „Viem, že ju nebudem mať a už ani neviem, či sa chcem púšťať do nových vzťahov.“ Veľmi citlivo vníma kritiku. Muži ju berú ako jednorázovku a to ju veľmi uráža. „Cítim sa ako hygienická vreckovka, utrú sa a odhodia.“

Pocit menejcennosti, prázdnoty, ponižovanie a urážky zo strany blízkych, ktorým sa nemá silu vzoprieť, viedlo k predpisu homeopatika Lac caninum. Krátko po jeho užití pocítila veľký prílev energie. Spánok sa upravil do tej miery, že vedela už zaspať bez použitia liekov. Začala lepšie zvládať vzťahy na pracovisku aj v osobnom živote. Po čase sa spoznala s novým partnerom, s ktorým spokojne prežíva plnohodnotný vzťah. Skutočné uzdravenie neznamená odstránenie príznakov, ale spoznanie a otvorenie sa problému, nájdenie odvahy byť samým sebou a vydať sa po novej, pre život správnej ceste.

Krehké zdravie detí

dieťa v škôlkeZvýšená chorobnosť v zime neobíde ani našich najmenších – škôlkarov. Predsa len prvé odlúčenia od rodičov zanechajú stopu na jemnej detskej duši a každé dieťa sa s novou situáciou a prostredím vyrovnáva inak. To, čo deti nedokážu povedať, sa prejaví vo forme choroby. Spomínam si na prípad trojročného dievčatka, ktoré v októbri po nástupe do škôlky začalo kašľať. Kašeľ bol prevažne suchý, zhoršoval sa na večer a neprestával napriek opakovanej konvenčnej liečbe. V najintenzívnejšom stave bol doprevádzaný vysokou horúčkou. Jej mamka začala byť bezradná, lebo v tom čase nastúpila do práce. Nakoniec to po troch mesiacoch vyvrcholilo mononukleózou a pobytom v nemocnici. Keďže problém s kašľom pokračoval, rodičia sa rozhodli dať šancu homeopatii a začiatkom februára minulého roku prišli s dcérkou na vyšetrenie. Okrem príznakov ochorenia ma zaujímala aj osobná anamnéza, povaha a správanie dieťaťa. V piatom mesiaci života bola hospitalizovaná pre zápal priedušiek a od toho času sa kašeľ opakovane objavoval, najmä v zime. Na prvý pohľad pôsobila sebavedomo, ale zároveň aj roztomilo. Z bližšieho rozhovoru vyplynulo, že vôbec neposlúcha a vzdoruje požiadavkám zo strany rodičov. Chce sama rozhodovať a dirigovať ostatných. „Je to autoritatívna a nezávislá osobnosť“, vyjadrila sa mamka. „Nerada sa delí o svoje hračky s inými deťmi a na svoj vek je veľmi dobrodružná a odvážna.“ Podľa Sehgalovej metódy som vybrala homeopatikum Nux vomica, po ktorom kašeľ postupne úplne ustúpil. Doteraz sa má veľmi dobre. V porovnaní s jej rovesníkmi zo škôlky bola za posledný rok len minimálne chorá a dokonca ju na jeseň obišla aj viróza prejavujúca sa intenzívnym kašľom, ktorá potrápila jej staršiu sestru a mamku.

Vďaka svojej jemnosti a prirodzenosti pomáha homeopatia dosiahnuť optimálnu rovnováhu v každom veku. Ponúka viac než len prírodnú liečbu. Podáva pomocnú ruku tam, kde sa zdá, že už žiadne riešenie nie je.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Článok bol publikovaný v časopise Balans – január/február 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.