Homeopatia a deti

„Dieťa si slobodne vytvára svoje pocity, pokiaľ mu v tom nebránia tie naše“ – Naomi Aldort.

Deti sú naša budúcnosť. Niet pochýb, že všetci rodičia túžia mať svoje deti zdravé a šťastné a robia pre ne to najlepšie, čo je v ich silách a možnostiach. V mojom prípade to boli práve deti, ktoré nielen skrze svoje zdravotné problémy vo mne vzbudili myšlienku vybrať sa inou cestou. Homeopatia je pre nás už dlhé roky tou správnou voľbou a má hneď niekoľko výhod.

Výhody homeopatie 

Je to prírodná metóda liečby a pri správnom používaní dosahuje mimoriadne liečivé účinky. K uzdraveniu využíva vlastné sily organizmu, preto najmä u detí prichádza náprava veľmi rýchlo.

rodina s dieťaťomKaždé dieťa je jedinečné a reaguje na podnety z okolia iným spôsobom. Homeopat zohľadňuje túto jedinečnosť dieťaťa a citlivo vníma jeho prejavy. Vyberá homeopatikum šité na jeho mieru, ktoré podporí dieťa fyzicky a mentálne, čím sa zvýši jeho šanca na kvalitný rast a vývoj.

 

Homeopatiká sú bezpečné pre deti už od narodenia. Nevyvolávajú nevoľnosť či zvracanie a nenarúšajú trávenie. Navyše ich užívanie je ľahké ako hračka. Majú príjemnú chuť, preto ich deti prijímajú s radosťou, bez boja a odporu. Pre najmenšie deti a novorodencov sa odporúča užívať homeopatikum vo forme roztoku, ktorý sa podáva jednoducho pomocou kvapkadla alebo na umelohmotnej lyžičke.

Vnímanie jedinečnosti dieťaťa

Homeopatická liečba vedie k zvýšeniu odolnosti voči stresu, chorobám a infekciám. Harmonizuje poruchy správania a psychický stav dieťaťa. Spektrum problémov, s ktorými sa stretávame v homeopatickej praxi, je naozaj široké. Najčastejšie sú to:

 • anémia, novorodenecká žltačka, kolika, zápcha, cestovná nevoľnosť, infekcie močových ciest, nočné pomočovanie
 • bolesti uší, rast zubov, zápal spojiviek, zápaly dýchacích ciest, chrípky, kašeľ
 • zväčšené mandle, alergie, senná nádcha, ekzémy
 • záchvaty plaču a zlosti, poruchy spánku, poruchy správania a pozornosti, nepokoj, nočné desy, strachy, nervozita, tréma
 • zaostávanie vo vývoji reči alebo motorických schopností, autizmus

rodinaVyhľadať homeopata je vhodné aj pri zvládaní nepríjemných situácií ako sú konflikty a rozvod rodičov, problémy s adaptáciou v novom prostredí, vyrovnávanie sa so zmenami alebo s prežívanou krivdou či nespravodlivosťou, problémy v dospievaní. Homeopatia podporuje zdravý emocionálny vývoj. Vedie dieťa  k prijatiu daných situácií a okolností – nájsť odvahu, postaviť sa im zoči voči a zaujať k nim vhodné stanovisko. Dieťa sa takto učí dôverovať sebe i životu, pričom objavuje svoju jedinečnosť. Našou úlohou je žiť našu individualitu a jedinečnosť, zároveň pomáhať iným/našim deťom, aby si taktiež stáli za svojou jedinečnosťou.

Homeopatická liečba v rodinách

Ľahké akútne ochorenia a poranenia môžete svojim deťom vyliečiť homeopaticky v pohodlí vášho domova aj samy. Stačí mať po ruke základnú lekárničku s homeopatikami a potrebné informácie. Jeden zo spôsobov, ako ich získať a nabrať prvé zručnosti, je absolvovanie polročného homeopatického kurzu. Skupina podobne zmýšľajúcich ľudí vedená skúsenosťami klasického homeopata je pilierom, o ktorý sa môžete oprieť nielen vo chvíľach neistoty a váhania nad správnosťou výberu homeopatika. Vzájomná podpora a prvé homeopaticky zvládnuté ochorenia dávajú krídla, ktoré vám umožnia vyletieť zo stavov bezmocnosti a strachu o dieťa, získať iný pohľad a prevziať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk.

Za všetkým hľadaj ženu

matka, ženaVeru bola to práve žena, ktorá vyzbrojená malou zásobou homeopatík obrátila neraz celú rodinu alebo komunitu v prospech homeopatie. Použitie homeopatie v bežnom rodinnom živote bolo v minulosti a stále je najčastejšie doménou žien. Ženy sú nositeľkami dôležitých hodnôt, ako sú intuícia, schopnosť empatie a prijatia, ktoré v spojení s tvorivou a liečiteľskou energiou dávajú predpoklad umeniu homeopatie. Aby ste ho však mohli vo vašej rodine začať rozvíjať, je vhodné mať aspoň zopár homeopatík po ruke.

Základná homeopatická lekárnička pre Vaše dieťa

 • ACONITUM NAPELLUS 30 CH – náhle horúčky a akútne zápalové ochorenia, často vyvolané vplyvom suchého chladu alebo studeného vetra, s úzkosťou, nepokojom a smädom.
 • APIS MELLIFICA 30 CH – uštipnutia hmyzom, rana je opuchnutá, červeno-ružová, s bodavou bolesťou, zlepšenie studeným obkladom.
 • ARNICA MONTANA 30 CH – poranenia, odreniny, modriny, svalovka.
 • ARSENICUM ALBUM 30 CH – hnačka, vracanie, črevná chrípka, so zimomrivosťou a nepokojom, zlepšenie teplým nápojom a spoločnosťou, zhoršenie v noci. Dieťa túži byť v objatí matky, pričom ju samo drží a objíma.
 • BELLADONNA 30 CH – náhla vysoká horúčka s potením a horúcou tvárou, líca červené, končatiny studené, bez smädu, ale potenie neuľavuje, prítomné môže byť aj delírium počas horúčky.
 • CALENDULA 30 CH – odreniny, otvorené rany, slnkom spálená pokožka, možno podávať aj vo forme roztoku, podporuje hojenie a granuláciu tkaniva.
 • CHAMOMILLA 30 CH – pomáha pri dojčenských kolikách a prerezávaní zubov, dieťa je veľmi podráždené a tvrdohlavé, nevie, čo chce a kričí kvôli bolesti, ťažko ho upokojiť, zlepšenie rýchlym a rytmickým nosením.
 • FERRUM PHOSPHORICUM 30 CH – vhodné na začiatku horúčkovitých a zápalových ochorení s malátnosťou, kedy na dieťa „niečo lezie“, ale príznaky ochorenia ešte nie sú rozvinuté.
 • IPECACUANHA 30 CH – neustála nevoľnosť s vracaním, pričom vracanie neuľavuje a jazyk je čistý bez povlaku.
 • PULSATILLA 30 CH – horúčka, kašeľ, nádcha so žltým hustým výtokom alebo tráviace problémy, zlepšenie na čerstvom vzduchu, dieťa nemá smäd, je umrnčané, plačlivé a chce byť viac v spoločnosti matky, hladkané alebo nosené miernym pohybom na rukách.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: pixabay.com, freepik.com

 

 

4 komentáre

 1. Erika

  Dobry den ja by som sa chcela spytat mam syna ma 4,5 roka a nevie my vela rozpravat ma len par slov ktore povie je dost urevany nervozny v noci nespi a ja uz neviem ako mam postupovat aby sa to zlepsilo.Mame problemi aj zo zapchami teraz sa to po psychologickych terapiach zlepsilo ale zacina zase zadrziavat stolicu.chodime od minuleho roku k psychologicke k logopedicke prosim o radu ake homeopatika by ste nam nato odporucili alebo nejaku radu pomoc .dakujem krasne aj za precitanie pekny den

  • Dobrý večer prajem, neviem Vám takto na diaľku bez osobného kontaktu odporučiť homeopatiká, lebo problém je chronický a vyžaduje si to osobnú konzultáciu. Pri výbere homeopatika potrebujem vziať do úvahy viacero faktorov, osobnosť a povahu dieťaťa, jeho vývoj od narodenia, osobnú a rodinnú anamnézu a pod. Práve týmto prístupom a individuálnym výberom homeopatika, ktoré je doslova akoby šité na mieru, dosahujeme v homeopatii najlepšie výsledky.

 2. anna

  Ja by som potrebova la poradit. Vnučka ma slabu imunitu, narodila sa predčasne má už síce tri roky, ale mava casto upchatý nos, zle sa jej dýcha až chrčí a má aj vylučky z nosa . Máva to počas celého roka a velmi často. Čo by ste mi poradili z vašich homeopatik.

  • Dobrý deň pani Anna, v homeopatii neexistuje jedno správne homeopatikum použiteľné pre všetkých s rovnakým zdravotným problémom, aj keď ide o oslabenú imunitu a časté prechladutia. Homeopatia je celostná liečba, preto každé dieťa s oslabenou imunitou potrebuje také homeopatikum, ktoré bude zodpovedať nielen príznakom ochorenia, ale aj prejavom jeho osobnosti, povahe a jedinečnosti. Práve týmto individuálnym prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie úspechy. Preto homeopatikum vyberám vždy individuálne pre každého zvlášť na základe osobnej konzultácie, na ktorú sa môžete v prípade záujmu telefonicky alebo mailom objednať. Je to samozrejme v prípade chronických problémov, akým oslabená imunita tiež je. Ešte doplním, že homeopatiká uvedené v článku tvoria len základný prehľad pre akútne choroby, t.j. také, ktoré netrvajú dlho a neopakujú sa často. V praxi ich ale používame omnoho viac. S pozdravom Janette Bakajsová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.